Name Decimals
In the following exercises, name each decimal.
5.5
five and five tenths
7.85.01
five and one hundredth
14.028.71
eight and seventy-one hundredths
2.640.002
two thousandths
0.0050.381
three hundred eighty-one thousandths
0.479−17.9
negative seventeen and nine tenths
−31.4Write Decimals
In the following exercises, translate the name into a decimal number.
Eight and three hundredths
8.03
Nine and seven hundredths
Twenty-nine and eighty-one hundredths
29.81
Sixty-one and seventy-four hundredths
Seven tenths
0.7
Six tenths
One thousandth
0.001
Nine thousandths
Twenty-nine thousandths
0.029
Thirty-five thousandths
Negative eleven and nine ten-thousandths
−11.0009
Negative fifty-nine and two ten-thousandths
Thirteen and three hundred ninety-five ten thousandths
13.0395
Thirty and two hundred seventy-nine thousandths
Convert Decimals to Fractions or Mixed Numbers
In the following exercises, convert each decimal to a fraction or mixed number.
1.991100995.8315.71510718.10.23910002390.3730.13100130.190.0111000110.049−0.00007−1000007−0.000036.46525.27.0572019.044.006450032.00810.25104112.751.3241250812.48214.125148120.375Locate Decimals on the Number Line
In the following exercises, locate each number on a number line.
0.80.3−0.2−0.93.12.7−2.5−1.6Order Decimals
In the following exercises, order each of the following pairs of numbers, using <or>;.
0.9__0.6
>
0.7__0.80.37__0.63
<
0.86__0.690.6__0.59
>
0.27__0.30.91__0.901
>
0.415__0.41-0.5__ - 0.3
<
−0.1−0.4−0.62−0.619
<
−7.31−7.3Round Decimals
In the following exercises, round each number to the nearest tenth.
0.67
0.7
0.492.84
2.8
4.63
In the following exercises, round each number to the nearest hundredth.
0.845
0.85
0.7615.7932
5.79
3.62840.299
0.30
0.6974.098
4.10
7.096
In the following exercises, round each number to the nearest ⓐ hundredth ⓑ tenth ⓒ whole number.
5.781
ⓐ 5.78
ⓑ 5.8
ⓒ 6
1.63863.479
ⓐ 63.48
ⓑ 63.5
ⓒ 63
84.281
Everyday Math
Salary Increase Danny got a raise and now makes \text{$58,965.95} a year. Round this number to the nearest:
ⓐ dollar
ⓑ thousand dollars
ⓒ ten thousand dollars.
ⓐ $58,966
ⓑ $59,000
ⓒ $60,000
New Car Purchase Selena’s new car cost \text{$23,795.95}. Round this number to the nearest:
ⓐ dollar
ⓑ thousand dollars
ⓒ ten thousand dollars.
Sales Tax Hyo Jin lives in San Diego. She bought a refrigerator for \text{$1624.99} and when the clerk calculated the sales tax it came out to exactly \text{$142.186625}. Round the sales tax to the nearest ⓐ penny ⓑ dollar.
ⓐ $142.19
ⓑ $142
Sales Tax Jennifer bought a \text{$1,038.99} dining room set for her home in Cincinnati. She calculated the sales tax to be exactly \text{$67.53435}. Round the sales tax to the nearest ⓐ penny ⓑ dollar.
Writing Exercises
How does your knowledge of money help you learn about decimals?
Answers will vary.
Explain how you write "three and nine hundredths" as a decimal.
Jim ran a 100−meter race in 12.32 seconds. Tim ran the same race in 12.3 seconds. Who had the faster time, Jim or Tim? How do you know?
Tim had the faster time. 12.3 is less than 12.32, so Tim had the faster time.
Gerry saw a sign advertising postcards marked for sale at "10for0.99\textcent." What is wrong with the advertised price?
Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
ⓑ If most of your checks were:
…confidently. Congratulations! You have achieved the objectives in this section. Reflect on the study skills you used so that you can continue to use them. What did you do to become confident of your ability to do these things? Be specific.
…with some help. This must be addressed quickly because topics you do not master become potholes in your road to success. In math, every topic builds upon previous work. It is important to make sure you have a strong foundation before you move on. Who can you ask for help? Your fellow classmates and instructor are good resources. Is there a place on campus where math tutors are available? Can your study skills be improved?
…no—I don’t get it! This is a warning sign and you must not ignore it. You should get help right away or you will quickly be overwhelmed. See your instructor as soon as you can to discuss your situation. Together you can come up with a plan to get you the help you need.
Practice Makes Perfect
Add and Subtract Decimals
In the following exercises, add or subtract.
16.92+7.56
24.48
18.37+9.36256.37−85.49
170.88
248.25−91.2921.76−30.99
−9.23
15.35−20.8837.5+12.23
49.73
38.6+13.67−16.53−24.38
−40.91
−19.47−32.58−38.69+31.47
−7.22
−29.83+19.76−4.2+(−9.3)
−13.5
−8.6+(−8.6)100−64.2
35.8
100−65.8372.5−100
−27.5
86.2−10015+0.73
15.73
27+0.872.51+40
42.51
9.38+6091.75−(−10.462)
102.212
94.69−(−12.678)55.01−3.7
51.31
59.08−4.62.51−7.4
−4.89
3.84−6.1Multiply Decimals
In the following exercises, multiply.
(0.3)(0.4)
0.12
(0.6)(0.7)(0.24)(0.6)
0.144
(0.81)(0.3)(5.9)(7.12)
42.008
(2.3)(9.41)(8.52)(3.14)
26.7528
(5.32)(4.86)(-4.3)(2.71)
−11.653
(−8.5)(1.69)(-5.18)(-65.23)
337.8914
(−9.16)(−68.34)(0.09)(24.78)
2.2302
(0.04)(36.89)(0.06)(21.75)
1.305
(0.08)(52.45)(9.24)(10)
92.4
(6.531)(10)(55.2)(1,000)
55,200
(99.4)(1,000)Divide Decimals
In the following exercises, divide.
0.15÷5
0.03
0.27÷34.75÷25
0.19
12.04÷43\text{$8.49}\div 12
$0.71
\text{$16.99}\div 9\text{$117.25}\div 48
$2.44
\text{$109.24}\div 360.6÷0.2
3
0.8÷0.41.44÷(−0.3)
−4.8
1.25÷(−0.5)−1.75÷(−0.05)
35
−1.15÷(−0.05)5.2÷2.5
2.08
6.5÷3.2512÷0.08
150
5÷0.0411÷0.55
20
14÷0.35Mixed Practice
In the following exercises, simplify.
6(12.4−9.2)
19.2
3(15.7−8.6)24(0.5)+(0.3)2
12.09
35(0.2)+(0.9)21.15(26.83+1.61)
32.706
1.18(46.22+3.71)\text{$45}+0.08\left(\text{$45}\right)
$48.60
\text{$63}+0.18\left(\text{$63}\right)18÷(0.75+0.15)
20
27÷(0.55+0.35)(1.43+0.27)÷(0.9−0.05)
2
(1.5−0.06)÷(0.12+0.24)\left[\text{$75.42}+0.18\left(\text{$75.42}\right)\right]\div 5
$17.80
\left[\text{$56.31}+0.22\left(\text{$56.31}\right)\right]\div 4Use Decimals in Money Applications
In the following exercises, use the strategy for applications to solve.
Spending money Brenda got \text{$40} from the ATM. She spent \text{$15.11} on a pair of earrings. How much money did she have left?
$24.89
Spending money Marissa found \text{$20} in her pocket. She spent \text{$4.82} on a smoothie. How much of the \text{$20} did she have left?
Shopping Adam bought a t-shirt for \text{$18.49} and a book for \text{$8.92} The sales tax was \text{$1.65}. How much did Adam spend?
$29.06
Restaurant Roberto’s restaurant bill was \text{$20.45} for the entrée and \text{$3.15} for the drink. He left a \text{$4.40} tip. How much did Roberto spend?
Coupon Emily bought a box of cereal that cost \text{$4.29}. She had a coupon for \text{$0.55} off, and the store doubled the coupon. How much did she pay for the box of cereal?
$3.19
Coupon Diana bought a can of coffee that cost \text{$7.99}. She had a coupon for \text{$0.75} off, and the store doubled the coupon. How much did she pay for the can of coffee?
Diet Leo took part in a diet program. He weighed 190 pounds at the start of the program. During the first week, he lost 4.3 pounds. During the second week, he had lost 2.8 pounds. The third week, he gained 0.7 pounds. The fourth week, he lost 1.9 pounds. What did Leo weigh at the end of the fourth week?
181.7 pounds
Snowpack On April 1, the snowpack at the ski resort was 4 meters deep, but the next few days were very warm. By April 5, the snow depth was 1.6 meters less. On April 8, it snowed and added 2.1 meters of snow. What was the total depth of the snow?
Coffee Noriko bought 4 coffees for herself and her co-workers. Each coffee was \text{$3.75}. How much did she pay for all the coffees?
$15.00
Subway Fare Arianna spends \text{$4.50} per day on subway fare. Last week she rode the subway 6 days. How much did she spend for the subway fares?
Income Mayra earns \text{$9.25} per hour. Last week she worked 32 hours. How much did she earn?
$296.00
Income Peter earns \text{$8.75} per hour. Last week he worked 19 hours. How much did he earn?
Hourly Wage Alan got his first paycheck from his new job. He worked 30 hours and earned \text{$382.50}. How much does he earn per hour?
$12.75
Hourly Wage Maria got her first paycheck from her new job. She worked 25 hours and earned \text{$362.50}. How much does she earn per hour?
Restaurant Jeannette and her friends love to order mud pie at their favorite restaurant. They always share just one piece of pie among themselves. With tax and tip, the total cost is \text{$6.00}. How much does each girl pay if the total number sharing the mud pie is
ⓐ 2?
ⓑ 3?
ⓒ 4?
ⓓ 5?
ⓔ 6?
ⓐ $3
ⓑ $2
ⓒ $1.50
ⓓ $1.20
ⓔ $1
Pizza Alex and his friends go out for pizza and video games once a week. They share the cost of a \text{$15.60} pizza equally. How much does each person pay if the total number sharing the pizza is
ⓐ 2?
ⓑ 3?
ⓒ 4?
ⓓ 5?
ⓔ 6?Fast Food At their favorite fast food restaurant, the Carlson family orders 4 burgers that cost \text{$3.29} each and 2 orders of fries at \text{$2.74} each. What is the total cost of the order?
$18.64
Home Goods Chelsea needs towels to take with her to college. She buys 2 bath towels that cost \text{$9.99} each and 6 washcloths that cost \text{$2.99} each. What is the total cost for the bath towels and washcloths?
Zoo The Lewis and Chousmith families are planning to go to the zoo together. Adult tickets cost \text{$29.95} and children’s tickets cost \text{$19.95}. What will the total cost be for 4 adults and 7 children?
$259.45
Ice Skating Jasmine wants to have her birthday party at the local ice skating rink. It will cost \text{$8.25} per child and \text{$12.95} per adult. What will the total cost be for 12 children and 3 adults?
Everyday Math
Paycheck Annie has two jobs. She gets paid \text{$14.04} per hour for tutoring at City College and \text{$8.75} per hour at a coffee shop. Last week she tutored for 8 hours and worked at the coffee shop for 15 hours.
ⓐ How much did she earn?
ⓑ If she had worked all 23 hours as a tutor instead of working both jobs, how much more would she have earned?
ⓐ $243.57
ⓑ $79.35
Paycheck Jake has two jobs. He gets paid \text{$7.95} per hour at the college cafeteria and \text{$20.25} at the art gallery. Last week he worked 12 hours at the cafeteria and 5 hours at the art gallery.
ⓐ How much did he earn?
ⓑ If he had worked all 17 hours at the art gallery instead of working both jobs, how much more would he have earned?
Writing Exercises
In the 2010 winter Olympics, two skiers took the silver and bronze medals in the Men's Super-G ski event. The silver medalist's time was 1 minute 30.62 seconds and bronze medalist's time was 1 minute 30.65 seconds. Whose time was faster? Find the difference in their times and then write the name of that decimal.
The difference: 0.03 seconds. Three hundredths of a second.
Find the quotient of 0.12÷0.04 and explain in words all the steps taken.
Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
ⓑ After reviewing this checklist, what will you do to become confident for all objectives?
Practice Makes Perfect
Convert Fractions to Decimals
In the following exercises, convert each fraction to a decimal.
52
0.4
54−83
−0.375
−852017
0.85
2013411
2.75
417−25310
−12.4
−25284950.5−9211151.36-1118111150.135-11125
In the following exercises, simplify the expression.
21+6.5
7
41+10.752.4+85
3.025
3.9+2099.73+2017
10.58
6.29+4021Order Decimals and Fractions
In the following exercises, order each pair of numbers, using <; or >.\frac{1}{8}___0.8
<
\frac{1}{4}___0.4\frac{2}{5}___0.25
>
\frac{3}{5}___0.350.725___\frac{3}{4}
<
0.92___\frac{7}{8}0.66___\frac{2}{3}
<
0.83___\frac{5}{6}-0.75___-\frac{4}{5}
>
-0.44___-\frac{9}{20}-\frac{3}{4}___ - 0.925
>
-\frac{2}{3}___ - 0.632
In the following exercises, write each set of numbers in order from least to greatest.
53,169,0.550.55,169,5383,207,0.360.702,2013,8585,2013,0.7020.15,163,51−0.3,−31,−207−207,−31,−0.3−0.2,−203,−61−43,−97,−0.7−97,−43,−0.7−98,−54,−0.9Simplify Expressions Using the Order of Operations
In the following exercises, simplify.
10(25.1−43.8)
−187
30(18.1−32.5)62(9.75−4.99)
295.12
42(8.45−5.97)43(12.4−4.2)
6.15
54(8.6+3.9)125(30.58+17.9)
20.2
169(21.96−9.8)10÷0.1+(1.8)4−(0.3)2
107.11
5÷0.5+(3.9)6−(0.7)2(37.1+52.7)÷(12.5÷62.5)
449
(11.4+16.2)÷(18÷60)(51)2+(1.4)(6.5)
9.14
(21)2+(2.1)(8.3)−109⋅158+0.25
−0.23
−83⋅1514+0.72Mixed Practice
In the following exercises, simplify. Give the answer as a decimal.
341−6.5
−3.25
552−8.7510.86÷32
16.29
5.79÷4387(103.48)+121(361)
632.045
165(117.6)+231(699)3.6(89−2.72)
−5.742
5.1(512−3.91)Find the Circumference and Area of Circles
In the following exercises, approximate the ⓐ circumference and ⓑ area of each circle. If measurements are given in fractions, leave answers in fraction form.
radius=5 in.
ⓐ 31.4 in
ⓑ 78.5 sq.in.
radius=20 in.radius=9 ft.
ⓐ 56.52.ft.
ⓑ 254.34 sq.ft.
radius=4 ft.radius=46 cm
ⓐ 288.88 cm
ⓑ 6644.24 sq.cm
radius=38 cmradius=18.6 m
ⓐ 116.808 m
ⓑ 1086.3144 sq.m
radius=57.3 mradius=107mile
ⓐ 522mile
ⓑ 5077sq.mileradius=117mileradius=83yard
ⓐ 1433yard
ⓑ 22499sq.yardradius=125yarddiameter=65m
ⓐ 2155m
ⓑ 504275sq.mdiameter=43m
Everyday Math
Kelly wants to buy a pair of boots that are on sale for 32 of the original price. The original price of the boots is \text{$84.99}. What is the sale price of the shoes?
$56.66
An architect is planning to put a circular mosaic in the entry of a new building. The mosaic will be in the shape of a circle with radius of 6 feet. How many square feet of tile will be needed for the mosaic? (Round your answer up to the next whole number.)
Writing Exercises
Is it easier for you to convert a decimal to a fraction or a fraction to a decimal? Explain.
Answers will vary.
Describe a situation in your life in which you might need to find the area or circumference of a circle.
Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
ⓑ What does this checklist tell you about your mastery of this section? What steps will you take to improve?
Practice Makes Perfect
Calculate the Mean of a Set of Numbers
In the following exercises, find the mean.
3[/latex],[latex]8[/latex],[latex]2[/latex],[latex]2[/latex],[latex]5
4
6[/latex],[latex]1[/latex],[latex]9[/latex],[latex]3[/latex],[latex]4[/latex],[latex]765[/latex],[latex]13[/latex],[latex]48[/latex],[latex]32[/latex],[latex]19[/latex],[latex]33
35
34[/latex],[latex]45[/latex],[latex]29[/latex],[latex]61[/latex],and[latex]41202[/latex],[latex]241[/latex],[latex]265[/latex],[latex]274
245.5
525[/latex],[latex]532[/latex],[latex]558[/latex],[latex]57412.45[/latex],[latex]12.99[/latex],[latex]10.50[/latex],[latex]11.25[/latex],[latex]9.99[/latex],[latex]12.72
11.65
28.8[/latex],[latex]32.9[/latex],[latex]32.5[/latex],[latex]27.9[/latex],[latex]30.4[/latex],[latex]32.5[/latex],[latex]31.6[/latex],[latex]32.7
Four girls leaving a mall were asked how much money they had just spent. The amounts were \text{$0} , \text{$14.95} , \text{$35.25} , and \text{$25.16} . Find the mean amount of money spent.
$18.84
Juan bought 5 shirts to wear to his new job. The costs of the shirts were \text{$32.95} , \text{$38.50} , \text{$30.00} , \text{$17.45} , and \text{$24.25} . Find the mean cost.
The number of minutes it took Jim to ride his bike to school for each of the past six days was 21 , 18 , 16 , 19 , 24 , and 19 . Find the mean number of minutes.
19.5 minutes
Norris bought six books for his classes this semester. The costs of the books were \text{$74.28} , \text{$120.95} , \text{$52.40} , \text{$10.59} , \text{$35.89} , and \text{$59.24} . Find the mean cost.
The top eight hitters in a softball league have batting averages of .373 , .360 , .321 , .321 , .320 , .312 , .311 , and .311 . Find the mean of the batting averages. Round your answer to the nearest thousandth.
0.329
The monthly snowfall at a ski resort over a six-month period was 60.3, 79.7, 50.9, 28.0, 47.4, and 46.1 inches. Find the mean snowfall.
Find the Median of a Set of Numbers
In the following exercises, find the median.
24[/latex],[latex]19[/latex],[latex]18[/latex],[latex]29[/latex],[latex]21
21
48[/latex],[latex]51[/latex],[latex]46[/latex],[latex]42[/latex],[latex]5065[/latex],[latex]56[/latex],[latex]35[/latex],[latex]34[/latex],[latex]44[/latex],[latex]39[/latex],[latex]55[/latex],[latex]52[/latex],[latex]45
45
121[/latex],[latex]115[/latex],[latex]135[/latex],[latex]109[/latex],[latex]136[/latex],[latex]147[/latex],[latex]127[/latex],[latex]119[/latex],[latex]1104[/latex],[latex]8[/latex],[latex]1[/latex],[latex]5[/latex],[latex]14[/latex],[latex]3[/latex],[latex]1[/latex],[latex]12
4.5
3[/latex],[latex]9[/latex],[latex]2[/latex],[latex]6[/latex],[latex]20[/latex],[latex]3[/latex],[latex]3[/latex],[latex]1099.2[/latex],[latex]101.9[/latex],[latex]98.6[/latex],[latex]99.5[/latex],[latex]100.8[/latex],[latex]99.8
99.65
28.8[/latex],[latex]32.9[/latex],[latex]32.5[/latex],[latex]27.9[/latex],[latex]30.4[/latex],[latex]32.5[/latex],[latex]31.6[/latex],[latex]32.7
Last week Ray recorded how much he spent for lunch each workday. He spent \text{$6.50} , \text{$7.25} , \text{$4.90} , \text{$5.30} , and \text{$12.00} . Find the median.
$6.50
Michaela is in charge of 6 two-year olds at a daycare center. Their ages, in months, are 25 , 24 , 28 , 32 , 29 , and 31 . Find the median age.
Brian is teaching a swim class for 6 three-year olds. Their ages, in months, are 38,41,45,36,40,and42. Find the median age.
40.5 months
Sal recorded the amount he spent for gas each week for the past 8 weeks. The amounts were \text{$38.65}, \text{$32.18}, \text{$40.23}, \text{$51.50}, \text{$43.68}, \text{$30.96}, \text{$41.37}, and \text{$44.72}. Find the median amount.
Identify the Mode of a Set of Numbers
In the following exercises, identify the mode.
2[/latex],[latex]5[/latex],[latex]1[/latex],[latex]5[/latex],[latex]2[/latex],[latex]1[/latex],[latex]2[/latex],[latex]3[/latex],[latex]2[/latex],[latex]3[/latex],[latex]1
2
8[/latex],[latex]5[/latex],[latex]1[/latex],[latex]3[/latex],[latex]7[/latex],[latex]1[/latex],[latex]1[/latex],[latex]7[/latex],[latex]1[/latex],[latex]8[/latex],[latex]718[/latex],[latex]22[/latex],[latex]17[/latex],[latex]20[/latex],[latex]19[/latex],[latex]20[/latex],[latex]22[/latex],[latex]19[/latex],[latex]29[/latex],[latex]18[/latex],[latex]23[/latex],[latex]25[/latex],[latex]22[/latex],[latex]24[/latex],[latex]23[/latex],[latex]22[/latex],[latex]18[/latex],[latex]20[/latex],[latex]22[/latex],[latex]20
22
42[/latex],[latex]28[/latex],[latex]32[/latex],[latex]35[/latex],[latex]24[/latex],[latex]32[/latex],[latex]48[/latex],[latex]32[/latex],[latex]32[/latex],[latex]24[/latex],[latex]35[/latex],[latex]28[/latex],[latex]30[/latex],[latex]35[/latex],[latex]45[/latex],[latex]32[/latex],[latex]28[/latex],[latex]32[/latex],[latex]42[/latex],[latex]42[/latex],[latex]30
The number of children per house on one block: 1 , 4 , 2 , 3 , 3 , 2 , 6 , 2 , 4 , 2 , 0 , 3 , 0.
2 children
The number of movies watched each month last year: 2 , 0 , 3 , 0 , 0 , 8 , 6 , 5 , 0 , 1 , 2 , 3.
The number of units being taken by students in one class: 12 , 5 , 11 , 10 , 10 , 11 , 5 , 11 , 11 , 11 , 10 , 12 .
11 units
The number of hours of sleep per night for the past two weeks: 8 , 5 , 7 , 8 , 8 ,
6 , 6 , 6 , 6 , 9 , 7 , 8 , 8 , 8 .
Use the Basic Definition of Probability
In the following exercises, express the probability as both a fraction and a decimal. (Round to three decimal places, if necessary.)
Josue is in a book club with 20 members. One member is chosen at random each month to select the next month’s book. Find the probability that Josue will be chosen next month.
201,0.05
Jessica is one of eight kindergarten teachers at Mandela Elementary School. One of the kindergarten teachers will be selected at random to attend a summer workshop. Find the probability that Jessica will be selected.
There are 24 people who work in Dane’s department. Next week, one person will be selected at random to bring in doughnuts. Find the probability that Dane will be selected. Round your answer to the nearest thousandth.
241,0.0416−≈0.042
Monica has two strawberry yogurts and six banana yogurts in her refrigerator. She will choose one yogurt at random to take to work. Find the probability Monica will choose a strawberry yogurt.
Michel has four rock CDs and six country CDs in his car. He will pick one CD to play on his way to work. Find the probability Michel will pick a rock CD.
104,0.4
Noah is planning his summer camping trip. He can’t decide among six campgrounds at the beach and twelve campgrounds in the mountains, so he will choose one campground at random. Find the probability that Noah will choose a campground at the beach.
Donovan is considering transferring to a 4-year college. He is considering 10 out-of state colleges and 4 colleges in his state. He will choose one college at random to visit during spring break. Find the probability that Donovan will choose an out-of-state college.
1410,0.714285—≈0.714
There are 258,890,850 number combinations possible in the Mega Millions lottery. One winning jackpot ticket will be chosen at random. Brent chooses his favorite number combination and buys one ticket. Find the probability Brent will win the jackpot. Round the decimal to the first digit that is not zero, then write the name of the decimal.
Everyday Math
Joaquin gets paid every Friday. His paychecks for the past 8 Fridays were \text{$315}, \text{$236.25}, \text{$236.25}, \text{$236.25}\text{$315}, \text{$315}, \text{$236.25}, \text{$393.75}. Find the ⓐ mean, ⓑ median, and ⓒ mode.
ⓐ $285.47
ⓑ $275.63
ⓒ $236.25
The cash register receipts each day last week at a coffee shop were \text{$1,845}, \text{$1,520}, \text{$1,438}, \text{$1,682}, \text{$1,850}, \text{$2,721}, \text{$2,539}. Find the ⓐ mean, ⓑ median, and ⓒ mode.
Writing Exercises
Explain in your own words the difference between the mean, median, and mode of a set of numbers.
Answers will vary.
Make an example of probability that relates to your life. Write your answer as a fraction and explain what the numerator and denominator represent.
Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
ⓑ After looking at the checklist, do you think you are well prepared for the next section? Why or why not?
Practice Makes Perfect
Write a Ratio as a Fraction
In the following exercises, write each ratio as a fraction.
20[/latex]to[latex]369520[/latex]to[latex]3242[/latex]to[latex]488745[/latex]to[latex]5449[/latex]to[latex]213756[/latex]to[latex]1684[/latex]to[latex]36376.4[/latex]to[latex]0.80.56[/latex]to[latex]2.8511.26[/latex]to[latex]4.2132[/latex]to[latex]2651710143[/latex]to[latex]285461[/latex]to[latex]33145553[/latex]to[latex]353\text{$18}[/latex] to [latex]\text{$63}72\text{$16}[/latex] to [latex]\text{$72}\text{$1.21}[/latex] to [latex]\text{$0.44}411\text{$1.38}[/latex] to [latex]\text{$0.69}28 ounces to 84 ounces
3132 ounces to 128 ounces
12 feet to 46 feet
23615 feet to 57 feet
246 milligrams to 45 milligrams
1582304 milligrams to 48 milligrams
total cholesterol of 175 to HDL cholesterol of 45935
total cholesterol of 215 to HDL cholesterol of 5527 inches to 1 foot
4928 inches to 1 foot
Write a Rate as a Fraction
In the following exercises, write each rate as a fraction.
140 calories per 12 ounces
3 ounces35 calories180 calories per 16 ounces
8.2 pounds per 3 square inches
15 sq. in.41 lbs9.5 pounds per 4 square inches
488 miles in 7 hours
7 hours488 miles527 miles in 9 hours
\text{$595} for 40 hours
\frac{\text{$119}}{\text{8 hours}}\text{$798} for 40 hours
Find Unit Rates
In the following exercises, find the unit rate. Round to two decimal places, if necessary.
140 calories per 12 ounces
11.67 calories/ounce
180 calories per 16 ounces
8.2 pounds per 3 square inches
2.73 lbs./sq. in.
9.5 pounds per 4 square inches
488 miles in 7 hours
69.71 mph
527 miles in 9 hours
\text{$595} for 40 hours
$14.88/hour
\text{$798} for 40 hours
576 miles on 18 gallons of gas
32 mpg
435 miles on 15 gallons of gas
43 pounds in 16 weeks
2.69 lbs./week
57 pounds in 24 weeks
46 beats in 0.5 minute
92 beats/minute
54 beats in 0.5 minute
The bindery at a printing plant assembles 96,000 magazines in 12 hours. How many magazines are assembled in one hour?
8,000
The pressroom at a printing plant prints 540,000 sections in 12 hours. How many sections are printed per hour?
Find Unit Price
In the following exercises, find the unit price. Round to the nearest cent.
Soap bars at 8 for \text{$8.69}
$1.09/bar
Soap bars at 4 for \text{$3.39}
Women’s sports socks at 6 pairs for \text{$7.99}
$1.33/pair
Men’s dress socks at 3 pairs for \text{$8.49}
Snack packs of cookies at 12 for \text{$5.79}
$0.48/pack
Granola bars at 5 for \text{$3.69}
CD-RW discs at 25 for \text{$14.99}
$0.60/disc
CDs at 50 for \text{$4.49}
The grocery store has a special on macaroni and cheese. The price is \text{$3.87} for 3 boxes. How much does each box cost?
$1.29/box
The pet store has a special on cat food. The price is \text{$4.32} for 12 cans. How much does each can cost?
In the following exercises, find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.
Mouthwash, 50.7-ounce size for \text{$6.99} or 33.8-ounce size for \text{$4.79}
The 50.7-ounce size costs $0.138 per ounce. The 33.8-ounce size costs $0.142 per ounce. The 50.7-ounce size is the better buy.
Toothpaste, 6 ounce size for \text{$3.19} or 7.8−ounce size for \text{$5.19}
Breakfast cereal, 18 ounces for \text{$3.99} or 14 ounces for \text{$3.29}
The 18-ounce size costs $0.222 per ounce. The 14-ounce size costs $0.235 per ounce. The 18-ounce size is a better buy.
Breakfast Cereal, 10.7 ounces for \text{$2.69} or 14.8 ounces for \text{$3.69}
Ketchup, 40-ounce regular bottle for \text{$2.99} or 64-ounce squeeze bottle for \text{$4.39}
The regular bottle costs $0.075 per ounce. The squeeze bottle costs $0.069 per ounce. The squeeze bottle is a better buy.
Mayonnaise 15-ounce regular bottle for \text{$3.49} or 22-ounce squeeze bottle for \text{$4.99}
Cheese \text{$6.49} for 1 lb. block or \text{$3.39} for 21 lb. block
The half-pound block costs $6.78/lb, so the 1-lb. block is a better buy.
Candy \text{$10.99} for a 1 lb. bag or \text{$2.89} for 41 lb. of loose candy
Translate Phrases to Expressions with Fractions
In the following exercises, translate the English phrase into an algebraic expression.
793 miles per p hours
phours793 miles78 feet per r seconds
\text{$3} for 0.5 lbs.
\frac{\text{$3}}{\text{0.5 lbs}.}j beats in 0.5 minutes
105 calories in x ounces
xounces105 calories400 minutes for m dollars
the ratio of y and 5x5xy
the ratio of 12x and y
Everyday Math
One elementary school in Ohio has 684 students and 45 teachers. Write the student-to-teacher ratio as a unit rate.
15.2 students per teacher
The average American produces about 1,600 pounds of paper trash per year (365 days). How many pounds of paper trash does the average American produce each day? (Round to the nearest tenth of a pound.)
A popular fast food burger weighs 7.5 ounces and contains 540 calories, 29 grams of fat, 43 grams of carbohydrates, and 25 grams of protein. Find the unit rate of ⓐ calories per ounce ⓑ grams of fat per ounce ⓒ grams of carbohydrates per ounce ⓓ grams of protein per ounce. Round to two decimal places.
ⓐ 72 calories/ounce
ⓑ 3.87 grams of fat/ounce
ⓒ 5.73 grams carbs/once
ⓓ 3.33 grams protein/ounce
A 16−ounce chocolate mocha coffee with whipped cream contains 470 calories, 18 grams of fat, 63 grams of carbohydrates, and 15 grams of protein. Find the unit rate of ⓐ calories per ounce ⓑ grams of fat per ounce ⓒ grams of carbohydrates per ounce ⓓ grams of protein per ounce.
Writing Exercises
Would you prefer the ratio of your income to your friend’s income to be 3/1 or 1/3? Explain your reasoning.
Answers will vary.
The parking lot at the airport charges \text{$0.75} for every 15 minutes. ⓐ How much does it cost to park for 1 hour? ⓑ Explain how you got your answer to part ⓐ. Was your reasoning based on the unit cost or did you use another method?
Kathryn ate a 4−ounce cup of frozen yogurt and then went for a swim. The frozen yogurt had 115 calories. Swimming burns 422 calories per hour. For how many minutes should Kathryn swim to burn off the calories in the frozen yogurt? Explain your reasoning.
Answers will vary.
Mollie had a 16−ounce cappuccino at her neighborhood coffee shop. The cappuccino had 110 calories. If Mollie walks for one hour, she burns 246 calories. For how many minutes must Mollie walk to burn off the calories in the cappuccino? Explain your reasoning.
Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
ⓑ After reviewing this checklist, what will you do to become confident for all objectives?
Practice Makes Perfect
Simplify Expressions with Square Roots
In the following exercises, simplify.
36
6
464
8
144−4
−2
−100−1
−1
−121−121
not a real number
−36−9
not a real number
−499+16
5
25+1449+16
7
25+144Estimate Square Roots
In the following exercises, estimate each square root between two consecutive whole numbers.
708<70<95520014<200<15172Approximate Square Roots with a Calculator
In the following exercises, use a calculator to approximate each square root and round to two decimal places.
19
4.36
2153
7.28
47Simplify Variable Expressions with Square Roots
In the following exercises, simplify. (Assume all variables are greater than or equal to zero.)
y2yb249x2
7x100y2−64a2
−8a−25x2144x2y2
12xy196a2b2Use Square Roots in Applications
In the following exercises, solve. Round to one decimal place.
Landscaping Reed wants to have a square garden plot in his backyard. He has enough compost to cover an area of 75 square feet. How long can a side of his garden be?
8.7 feet
Landscaping Vince wants to make a square patio in his yard. He has enough concrete to pave an area of 130 square feet. How long can a side of his patio be?
Gravity An airplane dropped a flare from a height of 1,024 feet above a lake. How many seconds did it take for the flare to reach the water?
8 seconds
Gravity A hang glider dropped his cell phone from a height of 350 feet. How many seconds did it take for the cell phone to reach the ground?
Gravity A construction worker dropped a hammer while building the Grand Canyon skywalk, 4,000 feet above the Colorado River. How many seconds did it take for the hammer to reach the river?
15.8 seconds
Accident investigation The skid marks from a car involved in an accident measured 54 feet. What was the speed of the car before the brakes were applied?
Accident investigation The skid marks from a car involved in an accident measured 216 feet. What was the speed of the car before the brakes were applied?
72 mph
Accident investigation An accident investigator measured the skid marks of one of the vehicles involved in an accident. The length of the skid marks was 175 feet. What was the speed of the vehicle before the brakes were applied?
Accident investigation An accident investigator measured the skid marks of one of the vehicles involved in an accident. The length of the skid marks was 117 feet. What was the speed of the vehicle before the brakes were applied?
53.0 mph
Everyday Math
Decorating Denise wants to install a square accent of designer tiles in her new shower. She can afford to buy 625 square centimeters of the designer tiles. How long can a side of the accent be?
Decorating Morris wants to have a square mosaic inlaid in his new patio. His budget allows for 2,025 tiles. Each tile is square with an area of one square inch. How long can a side of the mosaic be?
45 inches
Writing Exercises
Why is there no real number equal to −64?
What is the difference between 92 and 9?
Answers will vary. 92 reads: "nine squared" and means nine times itself. The expression 9 reads: "the square root of nine" which gives us the number such that if it were multiplied by itself would give you the number inside of the square root.
Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
ⓑ Overall, after looking at the checklist, do you think you are well-prepared for the next Chapter? Why or why not?
Chapter Review Exercises
Decimals
Name Decimals
In the following exercises, name each decimal.
0.80.375
three hundred seventy-five thousandths
0.0075.24
five and twenty-four hundredths
−12.5632−4.09
negative four and nine hundredths
Write Decimals
In the following exercises, write as a decimal.
three tenths
nine hundredths
0.09
twenty-seven hundredths
ten and thirty-five thousandths
10.035
negative twenty and three tenths
negative five hundredths
−0.05
Convert Decimals to Fractions or Mixed Numbers
In the following exercises, convert each decimal to a fraction. Simplify the answer if possible.
0.430.82540339.73.6432516Locate Decimals on the Number Line
ⓐ 0.6
ⓑ −0.9
ⓒ 2.2
ⓓ −1.3Order Decimals
In the following exercises, order each of the following pairs of numbers, using <; or >.0.6___0.8
<
0.2___0.150.803____0.83
<
-0.56____ - 0.562Round Decimals
In the following exercises, round each number to the nearest: ⓐ hundredth ⓑ tenth ⓒ whole number.
12.529
ⓐ 12.53
ⓑ 12.5
ⓒ 13
4.84475.897
ⓐ 5.90
ⓑ 5.9
ⓒ 6
Decimal Operations
Add and Subtract Decimals
In the following exercises, add or subtract.
5.75+8.4632.89−8.22
24.67
24−19.3110.2+14.631
24.831
−6.4+(−2.9)1.83−4.2
−2.37
Multiply Decimals
In the following exercises, multiply.
(0.3)(0.7)(−6.4)(0.25)
−1.6
(−3.35)(−12.7)(15.4)(1000)
15,400
Divide Decimals
In the following exercises, divide.
0.48÷64.32÷24
0.18
\text{$6.29}\div 12(−0.8)÷(−0.2)
4
1.65÷0.159÷0.045
200
Use Decimals in Money Applications
In the following exercises, use the strategy for applications to solve.
Miranda got \text{$40} from her ATM. She spent \text{$9.32} on lunch and \text{$16.99} on a book. How much money did she have left? Round to the nearest cent if necessary.
Jessie put 8 gallons of gas in her car. One gallon of gas costs \text{$3.528.} How much did Jessie owe for all the gas?
$28.22
A pack of 16 water bottles cost \text{$6.72.} How much did each bottle cost?
Alice bought a roll of paper towels that cost \text{$2.49.} She had a coupon for \text{$0.35} off, and the store doubled the coupon. How much did Alice pay for the paper towels?
$1.79
Decimals and Fractions
Convert Fractions to Decimals
In the following exercises, convert each fraction to a decimal.
5387
0.875
−2019−421
−5.25
311160.54-Order Decimals and Fractions
In the following exercises, order each pair of numbers, using <; or >.\frac{1}{2}___0.2\frac{3}{5}___0.
>
-\frac{7}{8}___ - 0.84-\frac{5}{12}___ - 0.42
>
0.625___\frac{13}{20}0.33___\frac{5}{16}
>
In the following exercises, write each set of numbers in order from least to greatest.
32,2017,0.6597,0.75,15111511,0.75,97Simplify Expressions Using the Order of Operations
In the following exercises, simplify
4(10.3−5.8)43(15.44−7.4)
6.03
30÷(0.45+0.15)1.6+83
1.975
52(0.5)+(0.4)2−52⋅109+0.14
−0.22
Find the Circumference and Area of Circles
In the following exercises, approximate the ⓐ circumference and ⓑ area of each circle.
radius=6 in.radius=3.5 ft.
ⓐ 21.98 ft.
ⓑ 38.465 sq.ft.
radius=337mdiameter=11 cm
ⓐ 34.54 cm
ⓑ 379.94 sq.cm
Solve Equations with Decimals
Solving Equations With Decimals
Determine Whether a Decimal is a Solution of an Equation
In the following exercises, determine whether each number is a solution of the given equation.
x−0.8=2.3
ⓐx=2ⓑx=−1.5ⓒx=3.1
ⓐ no
ⓑ no
ⓒ yes
y+0.6=−3.4
ⓐy=−4ⓑy=−2.8ⓒy=2.6
1.5h=−4.3
ⓐh=6.45ⓑh=−6.45ⓒh=−2.1
ⓐ no
ⓑ yes
ⓒ no
0.75k=−3.6
ⓐk=−0.48ⓑk=−4.8ⓒk=−2.7
Solve Equations with Decimals
In the following exercises, solve the equation.
y+2.9=5.7
y = 2.8
m+4.6=6.5
f+3.45=2.6
f = −0.85
h+4.37=3.5
a+6.2=−1.7
a = −7.9
b+5.8=−2.3
c+1.15=−3.5
c = −4.65
d+2.35=−4.8
n−2.6=1.8
n = 4.4
p−3.6=1.7
x−0.4=−3.9
x = −3.5
y−0.6=−4.5
j−1.82=−6.5
j = −4.68
k−3.19=−4.6
m−0.25=−1.67
m = −1.42
q−0.47=−1.53
0.5x=3.5
x = 7
0.4p=9.2
−1.7c=8.5
c = −5
−2.9x=5.8
−1.4p=−4.2
p = 3
−2.8m=−8.4
−120=1.5q
q = −80
−75=1.5y
0.24x=4.8
x = 20
0.18n=5.4
−3.4z=−9.18
z = 2.7
−2.7u=−9.72
0.4a=−20
a = −8
0.3b=−9
0.7x=−0.4
x = −0.28
0.8y=−0.7
−5p=−1.65
p = 8.25
−4q=−5.92
−1.2r=−6
r = 7.2
−1.5s=−3
Mixed Practice
In the following exercises, solve the equation. Then check your solution.
x−5=−11
x = −6
−52=x+43
p+8=−2
p = −10
p+32=121
−4.2m=−33.6
m = 8
q+9.5=−14
q+65=121
q=−43
158.6=−d
87m=101
m=354
−6.2j=−3
−32=y+83
y=−2425
s−1.75=−3.2
2011=−f
f=−2011
−3.6b=2.52
−4.2a=3.36
a = −0.8
−9.1n=−63.7
r−1.25=−2.7
r = −1.45
41n=107
−3h=−8
h = 24
y−7.82=−16
Translate to an Equation and Solve
In the following exercises, translate and solve.
The difference of n and 1.9 is 3.4.
n−1.9=3.4;5.3
The difference n and 1.5 is 0.8.
The product of −6.2 and x is −4.96.
−6.2x = −4.96; 0.8
The product of −4.6 and x is −3.22.
The quotient of y and −1.7 is −5.
−1.7y=−5;8.5
The quotient of z and −3.6 is 3.
The sum of n and −7.3 is 2.4.
n + (−7.3) = 2.4; 9.7
The sum of n and −5.1 is 3.8.
Everyday Math
Shawn bought a pair of shoes on sale for $78 . Solve the equation 0.75p=78 to find the original price of the shoes, p.
$104
Mary bought a new refrigerator. The total price including sales tax was \text{$1,350}. Find the retail price, r, of the refrigerator before tax by solving the equation 1.08r=1,350.
Writing Exercises
Think about solving the equation 1.2y=60, but do not actually solve it. Do you think the solution should be greater than 60 or less than 60? Explain your reasoning. Then solve the equation to see if your thinking was correct.
Answers will vary.
Think about solving the equation 0.8x=200, but do not actually solve it. Do you think the solution should be greater than 200 or less than 200? Explain your reasoning. Then solve the equation to see if your thinking was correct.
Self Check
ⓐ After completing the exercises, use this checklist to evaluate your mastery of the objectives of this section.
ⓑ On a scale of 1–10, how would you rate your mastery of this section in light of your responses on the checklist? How can you improve this?
Averages and Probability
Find the Mean of a Set of Numbers
In the following exercises, find the mean of the numbers.
2,4,1,0,1,and1\text{$270}[/latex] , [latex]\text{$310.50}[/latex] , [latex]\text{$243.75}[/latex] , and [latex]\text{$252.15}
$269.10
Each workday last week, Yoshie kept track of the number of minutes she had to wait for the bus. She waited 3,0,8,1,and8 minutes. Find the mean
In the last three months, Raul’s water bills were \text{$31.45},\text{$48.76},\text{and}\text{$42.60}. Find the mean.
$40.94
Find the Median of a Set of Numbers
In the following exercises, find the median.
41[/latex],[latex]45[/latex],[latex]32[/latex],[latex]60[/latex],[latex]5825[/latex],[latex]23[/latex],[latex]24[/latex],[latex]26[/latex],[latex]29[/latex],[latex]19[/latex],[latex]18[/latex],[latex]32
24.5
The ages of the eight men in Jerry’s model train club are 52,63,45,51,55,75,60,and59. Find the median age.
The number of clients at Miranda’s beauty salon each weekday last week were 18,7,12,16,and20. Find the median number of clients.
16 clients
Find the Mode of a Set of Numbers
In the following exercises, identify the mode of the numbers.
6[/latex],[latex]4[/latex],[latex]4,5[/latex],[latex]6,6[/latex],[latex]4[/latex],[latex]4[/latex],[latex]4[/latex],[latex]3[/latex],[latex]5
The number of siblings of a group of students: 2 , 0 , 3 , 2 , 4 , 1 , 6 , 5 , 4 , 1 , 2 , 3
2
Use the Basic Definition of Probability
In the following exercises, solve. (Round decimals to three places.)
The Sustainability Club sells 200 tickets to a raffle, and Albert buys one ticket. One ticket will be selected at random to win the grand prize. Find the probability Albert will win the grand prize. Express your answer as a fraction and as a decimal.
Luc has to read 3 novels and 12 short stories for his literature class. The professor will choose one reading at random for the final exam. Find the probability that the professor will choose a novel for the final exam. Express your answer as a fraction and as a decimal.
51;0.2
Ratios and Rate
Write a Ratio as a Fraction
In the following exercises, write each ratio as a fraction. Simplify the answer if possible.
28[/latex]to[latex]4056[/latex]to[latex]32473.5[/latex]to[latex]0.51.2[/latex]to[latex]1.832143to185231to5419464 ounces to 30 ounces
28 inches to 3 feet
97Write a Rate as a Fraction
In the following exercises, write each rate as a fraction. Simplify the answer if possible.
180 calories per 8 ounces
90 pounds per 7.5 square inches
7.5square inches90pounds126 miles in 4 hours
\text{$612.50} for 35 hours
\frac{\text{$612.50}}{35\text{hours}}Find Unit Rates
In the following exercises, find the unit rate.
180 calories per 8 ounces
90 pounds per 7.5 square inches
12 pounds/sq.in.
126 miles in 4 hours
\text{$612.50} for 35 hours
$17.50/hour
Find Unit Price
In the following exercises, find the unit price.
t-shirts: 3 for \text{$8.97}
Highlighters: 6 for \text{$2.52}
$0.42
An office supply store sells a box of pens for \text{$11}. The box contains 12 pens. How much does each pen cost?
Anna bought a pack of 8 kitchen towels for \text{$13.20}. How much did each towel cost? Round to the nearest cent if necessary.
$1.65
In the following exercises, find each unit price and then determine the better buy.
Shampoo: 12 ounces for \text{$4.29} or 22 ounces for \text{$7.29}?
Vitamins: 60 tablets for \text{$6.49} or 100 for \text{$11.99}?
$0.11, $0.12; 60 tablets for $6.49
Translate Phrases to Expressions with Fractions
In the following exercises, translate the English phrase into an algebraic expression.
535[/latex]milesper[latex]hhoursa adults to 45 children
45childrenaadults
the ratio of 4y and the difference of x and 10
the ratio of 19 and the sum of 3 and n3+n19
Simplify and Use Square Roots
Simplify Expressions with Square Roots
In the following exercises, simplify.
64144
12
−25−81
−9
−9−36
not a real number
64+22564+225
17
Estimate Square Roots
In the following exercises, estimate each square root between two consecutive whole numbers.
2815512<155<13Approximate Square Roots
In the following exercises, approximate each square root and round to two decimal places.
1557
7.55
Simplify Variable Expressions with Square Roots
In the following exercises, simplify. (Assume all variables are greater than or equal to zero.)
q264b2
8b−121a2225m2n2
15mn−100q249y2
7y4a2b2121c2d2
11cdUse Square Roots in Applications
In the following exercises, solve. Round to one decimal place.
Art Diego has 225 square inch tiles. He wants to use them to make a square mosaic. How long can each side of the mosaic be?
Landscaping Janet wants to plant a square flower garden in her yard. She has enough topsoil to cover an area of 30 square feet. How long can a side of the flower garden be?
5.5 feet
Gravity A hiker dropped a granola bar from a lookout spot 576 feet above a valley. How long did it take the granola bar to reach the valley floor?
Accident investigation The skid marks of a car involved in an accident were 216 feet. How fast had the car been going before applying the brakes?
72 mph
Chapter Practice Test
Write six and thirty-four thousandths as a decimal.
Write 1.73 as a fraction.
110073
Write 85 as a decimal.
Round 16.749 to the nearest ⓐ tenth ⓑ hundredth ⓒ whole number
ⓐ 16.7
ⓑ 16.75
ⓒ 17
Write the numbers 54,−0.1,0.804,92,−7.4,0.21 in order from smallest to largest.
In the following exercises, simplify each expression.
15.4+3.02
18.42
20−5.71(0.64)(0.3)
0.192
(−4.2)(100)0.96÷(−12)
−0.08
−5÷0.025−0.6÷(−0.3)
2
(0.7)224÷(0.1+0.02)
200
4(10.3−5.8)1.6+83
1.975
32(14.65−4.6)
In the following exercises, solve.
m+3.7=2.5
−1.2
0.5h=4.38−6.5y=−57.2
8.8
1.94=a−2.6
Three friends went out to dinner and agreed to split the bill evenly. The bill was \text{$79.35}. How much should each person pay?
$26.45
A circle has radius 12. Find the ⓐ circumference and ⓑ area. [Use3.14forπ.]
The ages, in months, of 10 children in a preschool class are:
55[/latex],[latex]55[/latex],[latex]50[/latex],[latex]51[/latex],[latex]52[/latex],[latex]50[/latex],[latex]53[/latex],[latex]51[/latex],[latex]55[/latex],[latex]49
Find the ⓐ mean ⓑ median ⓒ mode
ⓐ 59
ⓑ 51.5
ⓒ 55
Of the 16 nurses in Doreen’s department, 12 are women and 4 are men. One of the nurses will be assigned at random to work an extra shift next week. ⓐ Find the probability a woman nurse will be assigned the extra shift. ⓑ Convert the fraction to a decimal.
Find each unit price and then the better buy.
Laundry detergent: 64 ounces for \text{$10.99} or 48 ounces for \text{$8.49}
64 ounces for $10.99 is the better buy
In the following exercises, simplify.
36+64144n2
12n
Estimate 54 to between two whole numbers.
Yanet wants a square patio in her backyard. She has 225 square feet of tile. How long can a side of the patio be?
15 feet
Licenses & Attributions
CC licensed content, Specific attribution
Prealgebra.Provided by: OpenStaxLicense: CC BY: Attribution. License terms: Download for free at http://cnx.org/contents/caa57dab-41c7-455e-bd6f-f443cda5519c@9.757.